شال گردن ساده عروس به مادر شوهرش به مناسبت روز مادر هدیه داد

لباس ساده ای است که به صورت آزاد بر روی شانه ها، بالاتنه و بازوها و گاه روی سر نیز می پوشند .

معمولاً شال گردن ساده یک تکه پارچه مستطیلی یا مربعی است که اغلب برای ایجاد مثلث تا می شود، اما می تواند به شکل مثلث نیز باشد. شکل های دیگر شامل شال های مستطیلی است.

این با ساکنان شمال شبه قاره هند به ویژه کشمیر و پنجاب  و آسیای مرکزی مرتبط است، اما می توان آن را در بسیاری از نقاط دیگر جهان یافت.

کشمیر نقطه محوری بود که از طریق آن ثروت، دانش و محصولات هند باستان به جهان منتقل شد. شاید شناخته شده ترین منسوجات بافته شده، شال های معروف کشمیر باشند.

شال

به عنوان مثال، کانیکار دارای طرح های پیچیده بافته شده ای است که تقلیدی رسمی از طبیعت است. برگ چینار (برگ درخت چنار)، شکوفه‌های سیب و گیلاس، گل رز و لاله، بادام و گلابی، بلبل اینها در رنگ‌های ملایم مایل به قهوه‌ای، قرمز تیره، زرد طلایی و قهوه‌ای ساخته می‌شوند.

با این حال، نوع دیگری از شال کشمیری جامیا است که پارچه‌ای پشمی براق است که گاهی از پشم خالص و گاهی با کمی پنبه به آن اضافه می‌شود.
طرح گل به صورت بافت گلدوزی سنگین و نزدیک به ابریشم مات یا پشمینه نرم (فارسی به معنای پشمی) ظاهر می‌شود و معمولاً شامل گل‌های کوچک یا بزرگ است که با ظرافت اسپری و ترکیب می‌شوند.

برخی از شال ها دارای نقوش توری با نقوش مجموعه گل هستند. نوع دیگری از شال کشمیری دوروخا (فارسی به معنای دو رو) است، شال بافته‌ای که به گونه‌ای ساخته می‌شود که جلوه یکسانی را در هر دو طرف ایجاد می‌کند.

این یک کاردستی منحصر به فرد است که در آن یک الگوی شماتیک چند رنگ در سراسر سطح بافته می شود و پس از تکمیل شال، رافوگار (گلدوزی خبره) خطوط کلی نقوش را در سایه های تیره تر کار می کند تا تسکین یابد.

زیبایی طراحی این شیوه جذاب صنعتگری نه تنها شالی تولید می‌کند که به دلیل ساخت عالی در هر دو طرف قابل برگشت است، بلکه ترکیبی از هنرهای بافتنی و گلدوزی و اعتقادات مذهبی است که در شال‌های مختلف بیان شده است.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.